Navigace
Poslední články
Kdo je on-line
· Hosté on-line: 1

· Členové on-line: 0

· Registrovaní členové: 131
· Nejnovější člen: toneypan
Nejnovější komentáře
Historie Mopsů - 3 díl
Informace o plemeni

Anglickým chovatelům se nakonec podařilo mopse zachránit. V 60.tých letech 19. století si opatřili lady a lord Willoughby v Petrohradě nebo snad i od jedné maďarské šlechtičny z Vídně mopse, kteří dali základ jejich chovu a stali se jedním z kořenů z nichž vzešel moderníchov mopsů. Tzv. Willoughby mopsi měli šedavé zbarvení, výrazně pigmentovanou masku a ostře ohraničený úhoří pruh.

Asi ve stejné době získal pan Morrison z Holandska mopse se silnou kostrou a teple meruňkovým zbarvením. Morrisonovi mopsi jsou druhým kořenem moderního chovu. Stopy těchto dvou základních mopsích typů můžeme pozorovat dodnes ve všech chovatelských liniích.

K Willoughby a Morrisonovým mopsům přibyli v roce 1860 mopsi Lamb a Moss rekvírovaní markýzem z Wellesley přímo v penkinském královském paláci. Jejich potomek Click se dostal k pí. Mayhewové.
Click měl sám velké množství potomků, kteří byli silní v kostře s krásným meruňkovým zbarvením srsti. Clicka můžeme považovat za skutečného praotce všech dnešních mopsů jak v Evropě tak v Americe. Nakonec v roce 1878 dovezla paní Brassey ze svých cest po dálném východě černé mopse a stala se prakticky zakladatelkou moderního chovu černých mopsů i když černí mopsi se vyskytovali v Evropě již před tím.

Na tomto místě není možno se nezmínit o královně Victorii. Tato až dosud nejdéle vládnoucí evropská panovnice sedící na anglickém trůně v letech 1837-1901 byla známou chovatelkou a milovnicí mopsů a vždy jich vlastnila několik. Domnívám se, že to byla její autorita a popularita, která pomohla mopsům k jejich tehdejší oblibě.

Královna Victorie rovněž prosadila spolu se svým synem Eduardem zákaz do té doby praktikovaného barbarského zvyku kupírování uší u mopsů.

Anglický Mops klub byl neoficiálně zformován v roce 1881. Do Anglického Kennel Klubu byl přijat v roce 1883 a v roce 1886 proběhla první klubová výstava. Třetí klubová výstava byla organizována samotným Charlesem Cruftem, který se potom stal sekretářem klubu. Členské příspěvky ve výši 1 guineje (přibl. 1,05 GBP) se udržely ve stejné nezměněné výši od roku 1883 až do roku 1973, kdy byla anglická libra devalvována v důsledku ropné krize.

Anglický Mops klub pořádá 3x do roka klubovou výstavu, každý rok zahradní slavnost a odborný seminář. Klubový bulletin je vydáván 4x do roka. V čele klubu stojí 10ti členný výbor a mimo něj ještě členové ex officio nemající volební právo - president, sekretář, pokladník a výstavní sekretář. Každý ze členů výboru může setrvat ve funkci max.3 roky, ale každý rok musí svůj mandát obhajovat ve volbách. V roce 1995 bylo v Anglii zapsáno 519 štěňat mopsů. Samozřejmou součástí anglického mops klubu je stejně jako v ČR Welfare, která se stará o mopse v nouzi. Vedle anglického mops klubu existuje pochopitelně na ostrovech i klub skotský v jehož čele stojí již celá léta p.Theo Greenhill-Reid -chovná stanice Ardglass, se kterou se někteří z našich vystavovatelů poznali jako s posuzovatelkou na klubové výstavě v Belgii v roce 1996.
Jelikož moderní český chov mopsů je z velké části postaven na anglické krvi i když někdy dovezené oklikou např. přes Německo nebo Belgii či Polsko není překvapením, že v rodokmenech nejúspěšnějších českých mopsů se objevuje celá řada anglických chovných stanic.

Krátce bychom se zastavili u nejvýznamnějších z nich. Kromě již zmíněné chovné stanice Ardglass, která vlastně není anglická, ale skotská bych se chtěl zmínit o chovné stanici Hyrcania pí.Jean Manifold, kterou jsme u nás uvítali na klubové výstavě v Novém Jičíně v roce 1996.

Další významnou chovnou stanicí je Skehana pí.Sue Welsch. Dále se nejčastěji vyskytují mezi předky našich mopsů odchovy anglických chovných stanic Pugnus (p.Eike Herold), Paramin (p.Michael Quinney), Rosecoppice (pí.Eleanor English), Goodchance (pí.Ellen Brown) velmi úspěšnou zejména v 80tých letech.
Na závěr nelze opomenout asi nejúspěšnější anglickou chovnou stanici Nanchyl pí.Nancy Tarbit, která až do dnešních dnů odchovala 17 šampionů a na Cruftově výstavě získala mezi roky 1978 - 92 5x titul BOB a to výhradně vlastními odchovy.

Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Podpořit
Pomozte nám s náklady.


Aktuální statistiky

Měsíční cíl: 100.00,-
Cílové datum: 31.12.
Aktuální částka: 0.00,-
Stav: 0.00,-
Zbývá: 0.00,-


Click here to expand donation informationAktuální stav
Přihlásit


Jméno:

Heslo:Shoutbox
Musíte se přihlásit, abyste mohli přidat zprávu.

Žádné zprávy
***** TOP 5 FAQ *****
Anketa
Jaký vzhled se Vám líbí více?

Nový
Nový
67% [10 Hlasy]

Starý
Starý
33% [5 Hlasy]

Hlasy: 15
Pro hlasování musíte být přihlášeni.
Začátek hlasování: 06.12.2012